Lista aktualności Lista aktualności

Szkolenie z ochrony lasu

Coraz cieplejsza pogoda sprawia, że świat owadów budzi się do życia. Budzą się z letargu zimowego szkodniki pierwotne i wtórne.

Z każdym, cieplejszym wiosennym dniem coraz więcej z nich rozpoczyna żer i rójkę. Chcąc skutecznie ograniczyć populację szkodliwych owadów należy znać ich biologię oraz szybko diagnozować pierwsze symptomy osłabienia drzew spowodowane żerem. Taki cel miało szkolenie zorganizowane dla leśniczych, podleśniczych i działu technicznego Nadleśnictwa. Na spotkanie z drukarzem, cetyńcem, przypłaszczkiem oraz kornikiem ostrozębnym wyruszyliśmy do lasu razem z nadleśniczym, jego zastępcą oraz inżynierem nadzoru. Wzajemnie się uzupełniając, w ciekawy sposób opowiadali o biologii, cechach charakterystycznych i nawykach tych najbardziej popularnych szkodników. O swoich doświadczeniach podczas działań związanych z ograniczaniem ilości szkodników opowiadali leśniczowie wymieniając się najbardziej skutecznymi sposobami zwalczania i obserwacjami.
Na uprawach oglądaliśmy rozwój sosny kontenerowej posadzonej na powierzchniach poklęskowych w roku ubiegłym i  dwa lata temu.